Gmina Jasienica Rosielna

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Jasienica Rosielna Placówki kulturalne

Placówki kulturalne

Drukuj PDF
 
 
 
      Dwór Wysockich w Jasienicy Rosielnej
 
       Resztki kolumnowego partyku z Dworu
               Wysockich w Jasienicy Rosielnej
 
                    Gminny Ośrodek Kultury
                       w Jasienicy Rosielnej
 

 

Organizatorem życia kulturalnego w gminie jest Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy  Rosielnej usytuowany w parku gminnym.

Park podworski jako miejsce historyczne, niegdyś stanowiące własność rodu Załuskich a następnie Wysockich. Stanowi zespół ogrodów XVIII wiecznych powstałych jako ogrody krajobrazowe w stylu angielskim przez właścicieli majątku. Wcześniejszy układ ogrodu nie jest znany. Dzisiaj nie pozostało zbyt wiele z zabudowań dworskich, jedynie resztki kolumnowego partyku, piwnica rządcówka w której mieści się obecnie Przedszkole oraz kilka wiekowych drzew pochodzących przede wszystkim z II połowy XIX wieku oraz początku XX wieku, świadczą o dawnej świetności dworu. 8 września 2013r. został oddano do użytku park gminny po rewaloryzacji, która polegała na uporządkowanie szaty roślinnej parku, odtworzeniu kompozycji przestrzennej i elementów zabytkowego parku. Zakupiono ławeczki oraz zamontowano nowy system oświetleniowy. Inwestycja została sfinansowana w większości ze środków Unii Europejskiej oraz ze środków własnych Gminy.

Gminny Ośrodek Kultury prowadzi ożywioną działalność opartą na rozbudzeniu zainteresowań artystycznych, zaspokojeniu potrzeb intelektualnych wśród dzieci i młodzieży oraz pobudzeniu do aktywności społecznej mieszkańców w swoim środowisku. Jednostka posiada trzy placówki filialne w Bliznem, Orzechówce i Woli Jasienickiej dzięki temu społeczność danej miejscowości ma możliwość rozwijania zainteresowań poprzez sekcje plastyczną, teatralną, poetycką, i czytelniczą. Wyposażenie Gminnego Ośrodka Kultury w salę widowiskową na 160 miejsc z zapleczem daje możliwość do realizowania pomysłów amatorskiego ruchu artystycznego oraz występów profesjonalnych zespołów teatralnych natomiast hala wykorzystywana jest do urządzania wystaw w zakresie malarstwa, rzeźby i rękodzieł artystycznych. 

Angażując się w wiele przedsięwzięć kulturalnych i sportowo – rekreacyjnych dla młodzieży szkolnej i dla dorosłych organizuje wielu rozgrywek, turniejów i imprez sportowych  wykorzystując stadion, kort tenisowy, boisko do gry w piłkę siatkową i koszykową a także rozgrywki szachowe, bilardowe i tenisa stołowego.

Przy Gminnym Ośrodku Kultury oraz jego filiach działają biblioteki, które oprócz zadań merytorycznych zajmują się między innymi organizacją konkursów mobilizując młodych ludzi do odkrywania umysłów i walorów naszej gminy. Najważniejszy z elementów składający się na pojęcie biblioteki są zbiory biblioteczne. Ich wielkość oraz wartość merytoryczna stanowi o charakterze, roli i znaczeniu biblioteki w środowisku, które obsługuje. Ponieważ biblioteki funkcjonują w środowisku ludzi potrzebujących dopływu aktualnych informacji, zobowiązane są gromadzić i udostępniać zbiory ze wszystkich dziedzin wiedzy. Mają one obowiązek dostarczać swojemu kręgowi odbiorców potrzebną literaturę, która służyć ma kształceniu, wychowaniu i kulturalnej rozrywce.

 

 

 

 

Zmieniony: Piątek, 25 Lipiec 2014 11:32  

Tu jesteśmy:

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

Urząd Gminy Jasienica Rosielna, 36-220 Jasienica Rosielna 240, powiat Brzozów, woj. Podkarpackie
tel./fax (13) 430 60 33, (13) 430 60 32, (13) 430 60 34, (13) 430 60 48
e-mail: urzad@jasienicarosielna.pl, www.jasienicarosielna.pl
konto bankowe: PBS Sanok O/Jasienica Rosielna nr k. 67 8642 1067 2009 6700 1704 0002
Urząd Gminy - NIP : 686-10-55-230, Gmina Jasienica Rosielna - NIP: 686-15-76-360