Poszczególne miejscowości naszej gminy charakteryzują się wieloma walorami poprzez piękną panoramę, cenne zabytki a przede wszystkim szlaki turystyczne, które sprzyjają wyprawom rowerowym i pieszym wędrówkom.
W Jasienicy Rosielnej biegnie ścieżka łącząca najbardziej atrakcyjne miejsca tej miejscowości. Wędrując trasą poprzez miejscowy kirkut z mogiłą ofiar z okresu II wojny światowej, park podworski z okazami drzew pomnikowych i ruinami dworu Wysockich, kościół parafialny z 1770 roku oraz zagajnik leśny z naturalnym zastoiskiem wodnym i bogata roślinnością poznajemy bogatą historią a także podziwiamy piękną okolicę.
Znacznymi walorami turystycznymi charakteryzują się zalesione wzgórza na terenie Woli Jasienickiej, Orzechówki i Bliznego.
Wola Jasienicka to nie tylko teren Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, przez który wiedzie urokliwa trasa rezerwatu "Prządki" i zamku "Kamieniec", ale również na szczycie wzgórza „Połom” w tej miejscowości znajduje się wspaniała kapliczka a piękny widok jaki rozpościera się na całą wieś i okolice niejednokrotnie przykuwa uwagę wszystkich zwiedzających te tereny.
W Pogórzu Dynowskim istnieje wiele nie oznaczonych tras turystycznych. Najciekawsze z nich to pasmo wzgórz ciągnących się od Brzozowa przez Parnas, Michałek, Chyb do Domaradza a także trasa prowadząca przez Brzozów (Brzozów Zdrój), Orzechówkę, Jasienicę Rosielną, Wolę Jasienicką aż do Odrzykonia.
Kolejna trasa to malownicza ścieżka na Górę Św. Michała w miejscowości Blizne. To idealne miejsce dla osób ceniących sobie spokój i ciszę a krajobraz roztaczający się ze szczytu góry na dolinę rzeki Stobnicy to jedno z nielicznych miejsc posiadających piękną panoramę nie tylko na wieś Blizne ale także na pobliskie miejscowości.
Jedną z największych i najbardziej atrakcyjnych pod względem historycznym tras turystycznych przechodzących przez region brzozowski to Szlak Architektury Drewnianej liczący 134 km. Trasa nr I ukazuje nam w powiecie Brzozów piękne obiekty zabytkowe jako najstarsze zachowane kościoły drewniane charakteryzujące się wybitnymi walorami architektonicznymi. Przebieg trasy zaczyna się w Krośnie i biegnie poprzez miejscowości: Bonarówka, Lutcza, Golcowa, Domaradz, Jasienica Rosielna, Blizne, Humniska, Jabłonka, Dydnia, Jaćmierz, Trześniów, Haczów, Targowiska, Rymanów-Zdrój, Królik Polski, Bałucianka, Klimkówka, Iwonicz-Zdrój, Iwonicz, Rogi, Wietrzno i Wrocanka. Jednak początek trasy w powiecie Brzozowskim zaczyna się od Golcowej – Kościół parafialny pw. św. Barbary i Narodzenia NMP z XV wieku poprzez Domaradz - Kościół parafialny pw. św. Mikołaja z XV wieku, Jasienicę Rosielną - Kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z 1770 roku, Blizne - Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych z poł. XV wieku, Humniska - Kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa z połowy XV wieku, Jabłonkę - Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z 1936 roku, Dydnię - Dawna plebania z 1917 roku, Jaćmierz - Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z połowy XVII wieku, Trześniów - Zespół dworski w parku krajobrazowym z I połowy XIX wieku a także Haczów - Dawny kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła z I połowy XV wieku.
Idąc szlakiem Światowego Dziedzictwa Naturalnego i Kulturalnego UNESCO w województwie podkarpackim, istnieją dwa zabytki kultury materialnej: Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła z I połowy XV wieku w Haczowie i Zespół Kościelno-Plebański pw. Wszystkich Świętych w Bliznem. Obydwa zabytki zostały wpisane na listę UNESCO w 2003 r. i choć nie są gotyckimi katedrami stanowią budowle unikatowe i nadzwyczajne tym cenniejsze i warte uwagi, że ich losy nie szczędziły wojny i zawirowania dziejowe.
![]() |
Góra św. Michała w Bliznem |