Gmina Jasienica Rosielna

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Jasienica Rosielna Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Drukuj PDF

Jasienica Rosielna

 
                  Kościół w Jasienicy Rosielnej 

Pięknym zabytkiem tej miejscowości jest barokowy, drewniany kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z 1770r. Świątynia fundacji Załuskich usytuowana na wzgórzu wśród drzew, w którym przepiękne wnętrze kościoła pokrywa iluzjonistyczna polichromia autorstwa Jana Tabińskiego wspaniale zharmonizowana z późnobarokową architekturą świątyni. Pamiątki  jakie  zachowały się po pierwszym jasienickim kościele to XV-wieczny dzwon z napisem minuskułowym oraz murowana kaplica 1891 roku, która przylega do kościelnego ogrodzenia.

Wartym uwagi jest również park podworski jako miejsce historyczne, niegdyś stanowiące własność rodu Załuskich a następnie Wysockich. Stanowi go zespół XVIII wiecznych ogrodów powstałych jako ogrody krajobrazowe w stylu angielskim. Dzisiaj nie pozostało zbyt wiele z zabudowań dworskich, jedynie resztki kolumnowego partyku, piwnica rządcówka w której mieści się obecnie Przedszkole oraz kilka wiekowych drzew pochodzących przede wszystkim z II połowy XIX wieku i początku XX wieku, świadczą o dawnej świetności dworu.

 

 

Blizne

 
             Zabytkowy Kościół w Bliznem 

Najcenniejszym zabytkiem tej miejscowości jest wyjątkowej urody drewniany późnogotycki kościół pw. Wszystkich Świętych, który został wzniesiony w połowie XV wieku. Największym walorem tej zabytkowej świątyni jest wnętrze a przede wszystkim polichromia pokrywająca ściany przedstawiająca tzw. "liber- pauperum" (księgę ubogich) czyli obrazkowy przekaz biblijny dla ludzi nie wykształconych, która pochodzi z XVI-XVII wieku a jej najstarsze elementy to rok 1549. Oprócz polichromii  warto zwrócić uwagę na cudowną figurę Matki Boskiej Łaski Pełnej z drewna lipowego nieznanego autorstwa z około 1500r. w bocznym ołtarzu oraz XVII-wieczny obraz Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w głównym ołtarzu. Kościół w uznaniu wyjątkowych walorów historycznych i artystycznych w 2003 roku został umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa Naturalnego i Kulturalnego UNESCO.

Warto udać się malowniczą ścieżką mijając stacji drogi krzyżowej na Górę św. Michała, na której została usytuowana kaplica pw. św. Michała stanowiącej wotum dziękczynne po najeździe Tatarów. Wzniesiona, w obecnym kształcie przez mieszkańców Bliznego w roku 1877 na miejscu zlikwidowanego klasztoru OO. Kapucynów, wieńczy bogatą własną historią lokalnej miejscowości.

 

  
 Obelisk w Orzechówce

 

Orzechówka

W miejscowości Orzechówka znajdują się dwa szczególne miejsca, które przypominają mieszkańcom o tragicznych losach naszych rodaków w czasie I i II wojny światowej. Jednym z nich jest drewniany krzyży upamiętniający miejsce tragicznej śmierci por. Henryka Pilawskiego, który zginął z rąk gestapowców w 1942 roku. Na pamiątkowym krzyżu umieszczono napis: „Jestem oficerem polskim – ginę za Ojczyznę”. Drugim jest pamiątkowy obelisk, na którym została umieszczona tablica z nazwiskami poległych mieszkańców tej miejscowości. Obelisk znajduje się w centralnej części miejscowego cmentarza upamiętniając pamięć o tych, którzy polegli za wolność naszej ojczyzny.

 

 

  
Kapliczka św. Piotra i Pawła
           na wzgórzu Połom

 

Wola Jasienicka 

W tej miejscowości godnym uwagi jest porośnięte lasem wzgórze Połom o wysokości 445 m n.p.m. Na szczycie góry stoi kapliczka św. Piotra i Pawła z 1819 roku, która jest zabytkowym elementem po małym kościółku, jaki stał na tym wzniesieniu. Przy zejściu od kapliczki w kierunku południowym znajduje się tajemniczy głaz, na którym widnieje nieco niewyraźny napis „Tu poległ Tadeusz”.

Z zabytków warta uwagi jest dzwonnica kamienna z około połowy XIX wieku. Ma ona kształt słupa przeciętego półkolistą arkadą, która zbudowana została na Połomi przez Rusinów w 1875 roku a w roku 1986 dzwonnica stanęła koło starego kościoła w Woli Jasienickiej i stoi tam do dnia dzisiejszego.

 

Zmieniony: Piątek, 25 Lipiec 2014 07:09  

Tu jesteśmy:

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości 

Urząd Gminy Jasienica Rosielna, 36-220 Jasienica Rosielna 240, powiat Brzozów, woj. Podkarpackie
tel./fax (13) 430 60 33, (13) 430 60 32, (13) 430 60 34, (13) 430 60 48
e-mail: urzad@jasienicarosielna.pl, www.jasienicarosielna.pl
konto bankowe: PBS Sanok O/Jasienica Rosielna nr k. 67 8642 1067 2009 6700 1704 0002
Urząd Gminy - NIP : 686-10-55-230, Gmina Jasienica Rosielna - NIP: 686-15-76-360